Jak pomáhá

KiwanisPanenka®

je projekt českých a slovenských Kiwanis klubů určený pro pomoc nemocným dětem. Kiwanis panenka již 15 let pomáhá dětským pacientům v nemocnicích překonat pocit osamění a strachu z neznámého. Lékaři využívají Kiwanis panenku k vysvětlení, jaké lékařské zákroky malý pacient podstoupí a na Kiwanis panence dítěti názorně ukáží, co se s ním bude při lékařském zákroku, vyšetření dít. Ukáží to na Kiwanis panence, která vše s dítětem v nemocnici prožívá. Dítě pak lépe snáší průběh léčby, když ví, co ho čeká a jak bude vše probíhat. Kiwanis panenka pak je s dítětem po celý čas jeho pobytu v nemocnici a zůstává mu i po návratu domů.
Kiwanis panenka se dětem stává přítelem, který je provází po celou dobu léčby, rehabilituje s nimi, doprovází je k operačnímu sálu a také je s nimi ve chvílích obav, čekání a osamění. Každé dítě si může svou panenku vymalovat podle své fantazie. Kiwanis panenka není pouze hračka. Je to kamarádka a pomocnice – dětí, rodičů, lékařů i zdravotníků.
Kiwanis Panenka je nabízena dětem v některých českých a slovenských nemocnicích již od roku 2000, je předávána bezplatně. Na její výrobě se podílí stovky dobrovolníků.

23. 11. Den Kiwanis panenky

23. listopadu 2000 se narodila první československá Kiwanis panenka. Přišla na svět v oddělení Dětské chirurgie Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a u její kolébky stály sudičky z Kiwanis clubu Ústí nad Labem. Od narození až dodnes dostává naše panenka každý rok nejméně 1.500 sestřiček, které po celé České i Slovenské republice dělají radost nemocným dětem a jsou jim přítelem.
Díky stovkám dobrovolníků, kteří je zdarma vyrábějí, díky desítkám sponzorů, kteří zajišťují, aby měly panenky vždy čisté šaty a plná bříška a díky desítkám kiwaniérů, kteří ve svém volném čase objíždí spolupracovníky, převážejí materiál, a nakonec i hotové panenky do nemocnic předávají - díky všem těmto obětavým lidem Kiwanis panenka žije a pomáhá. Děkujeme!

Kiwanis panenka má ochrannou známku u Úřadu průmyslového vlastnictví v ČR a z tohoto důvodu ji může se souhlasem vlastníka ochranné známky používat pouze Kiwanis Distrikt Česká a Slovenská republika.